עדי קידר: ״בתי ההשקעות משקרים לנו בפנים ואנחנו שותקים. פחות מ-10% תשואה בשנה (נטו) זה בושה, אדם שמגיע לפנסיה לא יכול לחיות בכבוד מסכומים כאלה״

מאת אייל מלמד
תוכן מקודם
בורסה ישראל תוכנת ניתוח טכני

על מסחר באמצעות תוכנות מחשב (רובוט) אין משקיע בישראל שלא שמע. הטכנולוגיה בהחלט מקלה את העבודה של בחירת המניות, אבל לעקוב אחרי הטייקונים ותאגידי הענק שאחראיים על סכומי עתק, כדי לחשוף איפה הם משקיעים לפני כולם – על זה עוד לא שמענו. יצאנו להכיר את המפתח של התוכנה עדי קידר ולראות האם היא באמת מיישמת את ההבטחות שלה.

עדי קידר (35), הוא מי שאחראי ל"באזז" האדיר שמטלטל בימים אלה את שוק ההון. קידר, מנכ"ל חברת FXG המתמחה בניתוח טכני ואיתור מניות "חמות" להשקעה, הוא מי שעומד מאחורי תוכנת FxGraph ואחראי באופן ישיר להצלחה חסרת תקדים של 2,500 משקיעים שמשתמשים בתוכנה בעשור האחרון. לתוכנה, מטרה אחת בלבד והיא לכוון את המשקיע הלא מיומן בקבלת 2 ההחלטות הקריטיות ביותר עבורו בשוק ההון: מתי לקנות ומתי למכור מניות.

 

עדי קידר: "אני עוזר להם להיפטר מההרגל הגרוע הזה של לא להרוויח מהשקעות בשוק ההון"

 

יודעי דבר מתלחשים בסתר על "רדאר" מניות מהימן שמפחית באופן דרסטי את מרכיב הסיכון בהשקעות ומאפשר להשיג תשואות חלומיות של 15 וגם 20 אחוזים בשנה. הסתקרנו, הרמנו את הכפפה ויצאנו לפגוש את האיש שמחזיק בידיו את מה שעל פניו נראה כמו הבשורה הכי טובה שנחתה על ציבור המשקיעים בשוק ההון הישראלי והאמריקאי.

לצפייה בקורס החינמי בנושא הגדלת החסכונות משוק ההון הירשם כאן >>
אני מאשר לקבל תוכן לימודי ודברי פרסומת במייל ומסרונים מאת עדי קידר
 

עדי, במילים פשוטות, ספר לי מה התוכנה והסורק עושים בדיוק?
"רגע, רגע…" הוא עוצר אותי, "לא קופצים למיטה כל כך מהר, אנחנו עוד נגיע לסורק. לפני זה אני רוצה לנצל את הראיון הזה ולדבר איתך קצת על מה שבעיני היא הבעיה הכי גדולה של רוב מי שמשקיעים בשוק ההון. אנשים שהחלום שלהם היה להכפיל ואף לשלש את תיק ההשקעות שלהם, אך חוו חוסר הצלחה ואובדן מוחלט של הביטחון במסחר. העובדה היא שאנשים לא באמת מרוויחים כסף, שלא לדבר על כל אותם משקיעים שמסיימים קורס, נזרקים לתוך הג'ונגל הזה שנקרא 'שוק ההון' ומפסידים בדרך הרבה מאוד כסף כי הם לא מכירים ולא עובדים על פי המתכון הסודי שעובד, ממש כמו המתכון הסודי של חברת קוקה קולה שעובד עבורה מבלי שאף אחד יחשוף אותו.

 

או,קיי. אתה אומר "מפסידים, לא מכירים, לא מרוויחים…" למי אתה מתכוון בדיוק?
אני מתכוון לכל מי שמשקיע בשוק ההון ולא ישן טוב בלילה מרוב דאגה. הכאב שלי מופנה בעיקר למשקיעים ששילמו אלפי שקלים על הכשרה, ואחר כך בזבזו מאות שעות בישיבה מול מסך המחשב רק כדי להפסיד עשרות או מאות אלפי שקלים.

 

רגע, אתה כועס עליהם בגלל שהם הפסידו כסף? מה לעשות שהם ניסו ולא הצליחו…
"ממש לא, ברור לי שאותם אנשים שמפסידים עושים כמיטב יכולתם, הכעס שלי הוא יותר בכיוון של אכזבה. מאכזב אותי שהיום אנשים עובדים בשביל הכסף, והכסף לא עובד בכלל בשבילם. יש להם עשרות ומאות אלפי שקלים שחסכו, אבל הם לא מצליחים להגדיל את ההון. הם עושים 2-3% בשנה על תיק ההשקעות במקום 15-20% ומדובר על הפסד פוטנציאלי ששווה הרבה מאוד כסף. אגב, להפסיד כסף מבחינתי זה גם לא לעשות איתו כלום ולהשאיר אותו בפק"מ. יש קהל גדול של משקיעים שאיבדו את הביטחון, הכסף שלהם שוכב בבנק והם מרגישים פספוס שהמניות עולות כבר 12 שנה – אבל הם לא באמת עושים מזה כסף. וכל זה קורה בזמן שהטייקונים מרוויחים מאות מיליונים על חשבון הציבור שבכלל לא יודע שהוא יכול להרוויח יחד איתם. עצוב לי שהם לא מרוויחים, חלקם "אוכל את הלב" מה שנקרא, והם לא מסוגלים לראות שהפתרון נמצא ממש כאן מתחת לאף, ובמקום זה הם ממשיכים לא להרוויח, או להפסיד כסף על חשבון העתיד של הילדים והמשפחה".

 

מה לדעתך הסיבה העיקרית לכך שהם לא מצליחים להגדיל את ההון שלהם?
"רוב האנשים לא מגדילים את ההון שלהם בצורה משמעותית בגלל מספר סיבות. אחת מהן קורית בגלל שהם מאמינים בתמימות לכל השקרים של הבנקים ובתי ההשקעות, שבעזרת שיווק מתוחכם מצליחים לשכנע את הקהל שתשואה של 3.5% בשנה זה דבר נפלא, בזמן שהם יכולים להשיג 15-20% בעזרת "סורק מניות של כסף חכם", שאחוזי ההצלחה שלו עומדים על 70% וגם יותר. תוסיף לזה את העובדה שהם מפחדים מהשקעות עצמיות והם חסרי משמעת עצמית במסחר, כך שגם אם הם תכננו פעולה כלשהי, ברגע האמת הם לא עומדים בתוכנית של עצמם ופועלים בניגוד מוחלט לכל מה שהתחייבו (כי הרגש משתלט ומשתק אותם מלעשות את הדבר הנכון). אחרי שאותם משקיעים מזינים את עצמם מכתבות בעיתונים ומשמועות, הם הופכים למהמרים בלי תוכנית אסטרטגית. וזה מתכון בטוח לא להרוויח כסף".

 

עדי, אני קצת מבולבל … אתה יכול להסביר לי בקצרה מה זה כסף חכם?
"בוודאי. הכסף החכם זה הכסף של המשקיעים הגדולים שמחזיקים במידע פנים וקונים את המנייה בכסף גדול, כסף שגורם לתזוזה של השוק וחוזה בוודאות מאוד גדולה עלייה מהירה של המנייה. אנחנו רואים את "התופעה" הזו מתרחשת פעם אחר פעם כשמספר ימים אחרי שהסורק מאתר מנייה – פתאום רואים בה קפיצה גדולה שעשויה להגיע לכדי 12% בשבוע ויכול גם להמשיך לעשרות אחוזים בתקופה של חודש – חודשיים".

 

אתה יודע שאין דרך להפריד רגשות מהשקעות כי אחרת כולם היו מרוויחים הרבה יותר…
"אני יודע את זה, ולכן כאן נכנסת לתמונה תוכנת FxGraph לניתוח מניות עם בינה מלאכותית, שהופכת את המסחר להרבה יותר קל ופשוט, זו תוכנה שעוקפת ומנטרלת את אלמנט הרגש שלנו ככה שהיא מגדילה באופן משמעותי את אחוזי ההצלחה ואת הרווחים, במקביל לצמצום הסיכון וההפסד למינימום הכרחי".

 

אם אני מבין נכון אתה רומז כאן שהכרחי להפסיד כסף בשוק ההון?
"אני לא רומז, אני אומר את זה במפורש, אין אפשרות להרוויח מבלי להפסיד מדי פעם, מה שכן – אתה חייב לדעת לחתוך את ההפסד מהר ולדאוג שיהיו לך יותר רווחים מהפסדים – ואת זה אתה משיג היום בקלות רבה יותר מכל תקופה אחרת בהיסטוריה של המסחר בשווקים, וכל זה קורה רק בזכות הכלים הטכנולוגיים והפיתוחים שיש לנו היום. אני מדבר איתך על כלים שמבצעים מה שנקרא ״ניתוח טכני״ על גרפים ומניות. אלו תוכנות שסורקות את שוק המניות ושולחות לנו סימנים טכניים לאיזה מניות הכסף החכם נכנס, ועם הדרכה קצרה אתה יכול להבין בקלות מתי נכון לקנות מניות "חמות" ומתי חובה למכור אותן – בביטחון מלא ובאחוזי הצלחה חסרי תקדים בתעשייה".

 

איך התוכנה עושה את זה, אני מקבל שם של מניה לקנות?
"תראה, לתוכנה אסור להמליץ לך ישירות מה לקנות. אבל תאר לך שאתה נכנס למגרש מכוניות עם100 המכוניות הכי טובות המוצעות למכירה בשוק, כאלו שעברו בדיקה ונמצאו תקינות – ועכשיו אתה מקבל את הרשימה ובוחן אותן באמצעות שיטה פשוטה ומדויקת שאתה לומד מאיתנו. תסכים איתי שרוב הסיכויים שאתה תצא מרוצה הרבה יותר מאשר אם תיכנס סתם לאתר אינטרנט של מכירות יד שניה ותקנה רכב מסוחר ממולח, כזה שרק רוצה לעשות עליך קופה. אותו הדבר גם בשוק ההון – יש כ-8,000 מניות סחירות בשוק האמריקאי לבדו, והדרך של הסוחר הממוצע לדעת איזו מניה לקנות היא בעזרת הכח של התוכנה וסורקי המניות, שיודעים לאתר מניות שנמצאות ב"מומנטום חיובי", והסורק פשוט אומר לך מה המחיר המדויק שבו עליך למקם את פקודת הקניה. אתה עושה את זה ואתה בכסף. זה ממש כמו "גלאי יהלומים" שמגלה לך איפה יש יהלומים בערימת חול בגובה של מגדל עזריאלי".

 

טוב, לי באופן אישי כמשקיע זה נשמע יותר מדי טוב כדי להיות אמיתי
"אתה מוזמן לספר את זה ל-2,500 סוחרים מנויים שלנו שמשתמשים בתוכנה ולא מסוגלים לדמיין את החיים שלהם לפני כן. יהיה לך מאוד קשה למצוא משקיע שמשתמש בכלי הזה, מגיע לרווחים כמו שלא היו לו מעולם ועכשיו בוא נראה אותך אומר לו להפסיק. נסה לדמיין ילד שחולם על הסוכריות שאבא נעל בארון ויום אחד מוצא מפתח לארון הזה. יש לי לקוחות שהגיעו ל-90 אחוזי הצלחה במסחר שלהם וסוף סוף התחילו לראות רווחים ולממש אותם. עכשיו, אני יודע שזה נתון מטורף ואני מודה שגם אני מתקשה להגיע אליו."

 

טוב, אז אם זה כל כך טוב, איפה כולם?
"הצחקת אותי עכשיו עם השאלה הזאת. אתה יודע שהטבע האנושי רוצה קודם כל לנסות לבד. אנשים מגיעים לשוק ההון עם כסף שעבדו קשה כל החיים כדי להשיג והם רוצים להתנסות לבד, הם בטוחים שהם יודעים יותר טוב מכולם… עד שהם חוטפים סטירה חזקה ומבינים שהם צריכים עזרה. המציאות בשטח היא, שאין להם את הכלים לבצע הערכה אמיתית איזה מניה טובה להשקעה ואיזה לא. הם לא מבינים שהיום אפשר להשקיע ברמת ביטחון גבוהה יותר עם תוכנה תומכת החלטה כך שתדע בביטחון איזה מניות לקנות. זה הרבה יותר בטוח מאשר לסמוך על היועץ מהבנק או על בית ההשקעות. יש כאן פוטנציאל אדיר להרוויח אבל זה בסדר, אני מבין אותם כי גם אני בעצמי הייתי כזה בתחילת הדרך שלי כשהפסדתי".

 

כמה כסף הפסדת ואיך באמת הגעת לתחום הזה?
"האמת היא שהתאהבתי בתכנות ומחשבים בגיל 13 וקצת, לפני הצבא חבר לימד אותי מה זה שוק ההון, מה זה ״ניתוח טכני״ ואיך השחקנים הגדולים עושים כסף. מהר מאוד התחלתי לסחור בלי שיטה ואסטרטגיה, וכמובן שהפסדתי 2000 שקלים – לא נורא. לצבא התקבלתי ליחידה סודית שבה המשכתי לעסוק בתכנות. למרות ההפסד שחוויתי, משהו באפשרות לייצר הכנסה מהעולם הזה גרם לי להתאהב בתחום. בהמשך השירות ראיתי חבר שמשקיע בשוק ההון באמצעות תוכנה מיוחדת, תוכנה שעזרה לו לעשות ניתוח טכני בדיוק שלא ראיתי כמותו בעבר. התנסיתי בה, היא הדהימה אותי ורציתי שתהיה לי אחת כזאת משלי. לכן, השתמשתי בכישורי התכנות שלי ופיתחתי תוכנה דומה. התלהבתי ממנה והתחלתי להפיץ אותה בגאווה לחברים ומכרים. וכשהשתחררתי מהצבא, הייתי בטוח שאני יודע הכל יותר טוב מכולם, ובאמת התמזל מזלי והשקעתי 6,000 שקל שהפכו תוך 3 שבועות ל 38,000 שקל!"

"בידיעה שאני מלך העולם, פרעתי קופת חיסכון והשקעתי עוד 30,000 שקל שנמחקו לחלוטין בתוך שלושה ימים! כן, מחקתי 68,000 שקל בתוך שלושה ימים. לא היתה לי שיטה אמיתית, לא ידעתי מה אני באמת עושה והבנתי שאני משקיע לפי הבטן, לפי אמוציות. אז גם שמתי לב שבתוכנה היתה חסרה שיטה ברורה שתגיד לי האם לקנות את המנייה או למכור אותה. לא היה לי כלי שמנתח ומרכז את מניות המומנטום רגע לפני העלייה ומשם הדרך להחלטה שאני חייב לשפר את התוכנה היתה קצרה. אז הוספתי רובוטים, סורקים, ניתוח טכני ועוד כלים והתוצאה הייתה א-ד-י-ר-ה! ואחרי שהרווחתי את 50,000 השקלים הראשונים הבנתי שזה עובד והחלטתי שמעכשיו אני עוזר למשקיעים כמוני להרוויח בשוק ההון".

 

רגע, איך אדם מפתח תוכנה? אתה איש תוכנה או שוק ההון?
"נתחיל מזה שאני מתכנת כבר מגיל 13 ותמיד התעניינתי בלפצח חידות, וכשהכרתי את שוק ההון בגיל 20 זה היה האתגר הכי גדול שלי. אז אני שילוב של שניהם, בבסיס שלי אני איש תוכנה שגילה צורך אדיר בשוק, ועם כמה שזה אולי נשמע מתיימר מצדי "אני גומל אנשים מהצורך הזה ל-ה-מ-ר על מניות, ואני עוזר להם להיפטר מההרגל הגרוע הזה של לא להרוויח כסף כל הזמן בשוק ההון", רק בגלל שאין להם מושג איזו מניה לקנות ומתי הגיע זמן למקסם רווח ולמכור. עכשיו, היופי במסחר עם כלי ניתוח טכניים בשילוב של כסף חכם, הוא שזאת הפעם הראשונה שיש לנו הזדמנות ויכולת לתקן או לחתוך הפסדים בצורה מהירה ומיידית."

 

לצפייה בקורס החינמי בנושא הגדלת החסכונות משוק ההון הירשם כאן >>
אני מאשר לקבל תוכן לימודי ודברי פרסומת במייל ומסרונים מאת עדי קידר
 

אבל למה אני כמשקיע צריך אותך? יש לא מעט כלי ניתוח טכני חינמיים לחלוטין בשוק
"אתה צודק, יש הרבה כלים ותוכנות בחינם, אבל כמה מהן סורקות את כל המניות בשוק האמריקאי ומצביעות לך על המניות "החמות" בביטחון של 70% ויותר? אז נכון שאפשר להשתמש בכלים שהברוקים נותנים לך, אבל הן ממש לא עושות את העבודה בשבילך, אני מדבר איתך על סורק שעובר על 8,000 מניות עם המון הזדמנויות למסחר בשוק ההון הישראלי והאמריקאי, ובוחר את הטובות ביותר אחרי שניתח אותן בשיטת הניתוח הטכני, שגם את זה דרך אגב אף אחד לא מלמד בצורה נכונה בקורסים היום".

 

למה אתה מתכוון? אתה רוצה להגיד לי שאף אחד לא מלמד ניתוח טכני כמו שצריך?
"זה לא מדויק… מלמדים ניתוח טכני ברמה מאוד בסיסית, נוגעים בממוצע נע וקצת בתבניות טכניות, אבל חסר להם את הדבר הכי חשוב בהשקעות – המתכון הסודי שמתאים ל- 2020. וזו בדיוק הסיבה שכל כך הרבה משקיעים לא מרוויחים כסף בהשקעות שלהם… הם חושבים שלימדו אותם ניתוח טכני בזמן שאין להם מושג מתי להיכנס למניה ומתי לצאת. אני לא מדבר איתך על סוחרים מקצועיים שהשקעות בשוק ההון זו הפרנסה שלהם, אלו יודעים היטב את העבודה. אני מדבר על משקיעים שמנסים להגדיל את ההון שלהם ולייצר הכנסה פסיבית. כאלה שצברו סכומי כסף מכובדים ולא באמת מצליחים לעשות את זה. הכסף שלהם נשאר לשכב בבנק, לא עושה כלום והם מרגישים פספוס כל פעם שהם רואים ששוק המניות עולה והם לא מרוויחים יותר כסף".

 

אז מה עושים משקיעים שיש להם כסף, אין להם יותר מדי ניסיון ורוצים להגדיל את ההון?
"תתפלא אבל הם מגיעים לשוק ונעזרים במנהלי השקעות או ביועצים שיושבים בכל סניפי הבנקים, שזה עוד דבר שלא כל כך ברור לי למה הם עושים את זה. הרי בתי השקעות לא באמת יכולים להגן על הכסף של המשקיעים בשעת צרה, כי אם השוק הופך דובי והצבע האדום משתלט – הם לא יכולים לעשות כלום גם אם ירצו, הם שוקעים יחד עם הכסף שלך כשהפתרון היחיד הוא ללקק את הדם ולחכות שיסתיימו הירידות, ומה יקרה אם תשתנה המגמה ואנחנו נכנסים לשוק יורד של שנה וחצי ברצף? אז המצב שלך לא טוב. ב- 2008 משקיעים איבדו חצי מגובה ההשקעה שלהם בבתי ההשקעות ונותרו חסרי אונים לחלוטין. זה תופס אגב גם לגבי יועצים בבנקים. לא ייתכן שבעידן שבו הטכנולוגיה כל כך התקדמה אנשים עדיין נעזרים ביועץ השקעות בבנק שסיים ללמוד תיאוריות שנכתבו בשנת 1960 – ועכשיו הוא בא לייעץ לך מה לעשות עם הכסף שלך."

 

אז איך בניגוד אליהם התוכנה כן יכולה לעזור לי לדוגמא למצוא מניות טובות להשקעה?
"בוא נתחיל מזה שהתוכנה יודעת להתחבר לרוב הברוקרים בישראל וגם לברוקר הגדול בעולם "אינטרקטיב ברוקרס", זו גם התוכנה היחידה בעולם שאפשר להשקיע ולסחור איתה בצורה נוחה ובעברית. אמנם על מניות באירופה ובארה"ב ולא בישראל, אבל בהחלט ניתן להצליב את נתוני הבורסה הישראלית בתוכנה ולקבל חתך של המניות הכי טובות לקניה ומכירה."

 

נשמע טוב, אבל הייתי רוצה שתרחיב דווקא על הסורק שנמצא בתוכנה…
"אז ככה, לא מדובר על סורק אחד בתוכנה, אלא על מספר סורקים שסורקים את השוק לפי פרמטרים שונים. מה לדוגמא? פריצות של רמות תמיכה והתנגדות, איתותי קניה של תבניות יפניות, יש אפילו סורק שמתחקה אחרי קרנות הנאמנות שעשו את הביצועים הכי טובים השנה, שזה באופן ספציפי כלי אדיר שמתאים במיוחד לאנשים שיש להם מה שנקרא "כסף גדול" ומחפשים לפזר אותו ולהפחית את הסיכון שלהם."

 

ספר לי איך הסורק עוזר לי מבחינה טכנית?
"יש סורק שנקרא "דרווס" שממש מאותת לך מתי נכון להיכנס לשוק ומתי לצאת ממנו, אתה מכניס נתון ומקבל איתות חיובי בצורת ריבוע ירוק לכניסה לשוק, או איתות שלילי בצורה של ריבוע אדום שאומר לך לצאת מהשוק. ויש סורק נוסף בשם "רנגו", שמנתח את השוק ואומר לך האם לקנות או למכור מניות ספציפיות, אתה מכניס שם של מניה ומקבל גרף בצורה של נרות, 3 נרות ירוקים ואתה מוזמן לסחור במניה בביטחון, לעומת 3 נרות אדומים שאומר לך לא לסחור במניה."

 

 

אני מודה שברגע זה הצלחת לסקרן אותי מאוד על התוכנה
"תשמע, זה מאוד דומה לעובדה שפעם דייג היה יוצא ללב ים, זורק רשת ובעצם מהמר על המקום שבו יש דגים כדי שיוכל להביא הביתה אוכל למשפחה. אז יצא שיום אחד הוא תפס דגים ו-3 ימים אין לו כלום. והיום, לכל סירת דייג יש סורק שנקרא "פישפיינדר", שסורק את קרקעית הים ואומר לדייג היכן נמצאים הדגים ואיפה לזרוק את הרשת, כך שאתה זורק רשת רק איפה שיש דגים וחוזר הביתה עם השלל – ממש כמו סורק מניות שאומר לך מהן המניות בעלות המומנט החזק ביותר ובאיזה מחיר אתה קונה אותן. אם בשוק הדגים הצליחו ככה להתקדם, למה שלא יקרה אותו הדבר בשוק ההון? הגיע הזמן להפסיק לנחש ולפעול עם וודאות".

 

עדי, שכנעת אותי. אם אני רוצה לקבל הכשרה על התוכנה, מה אני צריך לעשות?
"בעיקרון אתה מצטרף לסדנה של הדרכה על התוכנה, זה חינם לחלוטין וזה קורה פעמיים בחודש. אבל לפני שאתה מצטרף לסדנא, אני מציע לך לפנות כמה דקות ולצפות בסדרה קצרה של הדרכות והסברים על התוכנה לפני שתגיע אלינו להדרכה פיזית. אתה לוחץ כאן על הקישור ונרשם לצפיה בחינם בסדרה של סרטונים על התוכנה ועל הדרך שלך לתשואה של 15-20% בשנה".


<<לצפיה בסדרת ההדרכות (חינם) על תוכנת FxGraph לחצו כאן על הקישור>>

 

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
מסחר בגרף