"לנצל את היציאה מהגל השלישי ולהגדיל את תיק ההשקעות" הכירו את סורק המניות הישראלי שלא עוצר באדום ולא חושש מירידות בשוק ההון

מאת לביא ישעיהו
תוכן מקודם
תוכנת ניתוח טכני

גל ראשון של התפרצות נגיף הקורונה חלף והותיר אותנו בשיאו של משבר כלכלי. לאחר צניחה חדה במדדי המניות, זכינו ב"ראלי" (עליה במחירים) נדיר ועוצמתי המסתמן כ"הזדמנות של פעם בעשור" עבור מי שהשכילו לנצל את סורקי המניות בתוכנת FxGraph וזינקו פנימה – תוך שהם מנצלים את הפאניקה בשווקים לקניה חכמה של מניות. האם יש הזדמנות נוספת? האם יש לה סיכוי לחזור על עצמה? שאלנו ונענינו בהזמנה למפגש היכרות עם "סורקי המניות" שמסקרן את עולם ההשקעות בישראל.

עם המון סקפטיות וחששות, לצד שמועות מכל עבר על "סורק מניות ישראלי", הרגשתי שאת זה אני חייב לראות. "ברור שאני בא!" עניתי בלי היסוס להזמנה של עדי קידר (מנכ"ל חברת FXG המתמחה בניתוח טכני ופיתוח סורק מניות "חמות") להציץ מקרוב על "סורק המניות" שמטריף את שוק ההון הישראלי. מדובר בתוכנה חכמה לניתוח טכני של התנהגות מניות, אשר עוזרת למשתמש, באמצעות בחירת בפרמטרים שונים אשר מוגדרים על ידי המשקיע, לבצע מסחר מושכל אשר יעזור לו ליצר רווחים ולצמצם את הסיכונים בהשקעה, ובהתאם לכך למנוע הפסדים כואבים גם בתקופת משבר הקורונה". אם תשאלו אותי אז מדובר בהבטחה גדולה מדי, במיוחד לאור הטלטלות העוברות על שוק ההון ברקע משבר הקורונה. 

את קידר אני פוגש בקומה השישית במשרדי החברה בפתח תקווה. אחרי הרשמה ומדידת חום בכניסה, אני מכסה ידיים במנה הגונה של אלכוג'ל כשברקע שב לאיים על השווקים גל נוסף של התפרצות הנגיף, במה שמתברר כתזמון מושלם להכיר מקרוב את "האיש והסורק" האחראים ל"באזז" האדיר שמטלטל בימים אלה את השווקים.

 

עדי, זה הזמן הנכון להשקיע במניות או שכדאי לשבת על הגדר ולהשקיף?

החיוך של קידר מסגיר אווירה של פעילות בלתי פוסקת, ברקע שיחות טלפון אינסופיות ומדריכים עסוקים שנראים כמי שלא נחו שבוע לפחות. "אתה לא מתבלבל. כל יום הוא הזמן הנכון להשקעה, אבל רק אם יודעים איך לעשות אותה נכון. תראה, יש אנשים שמחכים עשר שנים ויותר להזדמנות נדירה כמו זו שהגיעה, והפעם הם לא הולכים לפספס או לתת לה לחמוק להם בין האצבעות." 

איך אתה מסביר את גל העליות ברקע משבר הקורונה? 

"תראה. המשקיעים בבורסות העולם וגם בתל אביב, מעדיפים להתעלם מהעלייה המתמדת במספר הנדבקים בנגיף, והם בוחרים בחצי הכוס המלאה ומתמקדים באווירה החיובית השוררת בשווקים, כשברקע מתדלקת אותם אופטימיות בנוגע לחיסון האוכלוסיה. אבל עם כל הכבוד למירוץ אחרי החיסון, המשקיעים שלנו לא נתלים בו וגם לא באופטימיות הנושבת מעבר לים. הסיבה לכך היא פשוטה, סורקי המניות בתוכנת "FxGraph" מצאו מניות עם מומנטום חיובי כבר באיזורי מרץ, וכל מי שהשקיע במניות האלו לאחר בדיקה קצרה שלהם, נהנו באופן מפתיע מהרווחים שהפיקו המניות האלו בתקופת הקורנה."

 

טוב. הזמנת אותי להדרכה על התוכנה ואני מוכן לגלות "איך היא ממליצה על מניות לקניה?"

"רגע, חשוב להסביר לאנשים שהתוכנה אינה ממליצה על מניות לקניה או למכירה. מה שכן, היא משתמשת בסורקים שהתפקיד שלהם זה לאתר מניות שנמצאות במה שנקרא "מומנטום חיובי" לפי תורת ניתוח המניות. בפועל, הסורק מאתר את אותן מניות ומציין את רמות המחירים שבהם יש קונים ולפי התורה הטכנית – בדיוק שם המנייה אמורה לעלות. הסריקה מתבצעת על כל המניות בשוק ההון האמריקאי והישראלי ואין בארץ תוכנות שמתקרבות לרמת הוודאות שתוכנת FxGraph יודעת לספק."

 

הבנתי. אז אתה יכול להדגים לי איזו מניה נמצאת במומנטום חיובי היום? 

קידר מזמין אותי להתיישב לצידו מול מסך המחשב כשגרף מניות פתוח לפנינו, ואז הוא זורק לאוויר שלל שאלות שמשאירות אותי המום "אתה רוצה לבחור מניה ונבדוק יחד מה המומנטום הנוכחי שלה, או שאתה מעדיף שהתוכנה תסרוק את השווקים לבד?" 

 

אני רוצה שלצורך ההדגמה תבדוק לי את מניית "אפל" בבקשה

קידר נענה לאתגר ומתגאה בפניי בסורק חדש העונה לשם "סופר סווינג". הוא מקליד את שם המניה ולהפתעתי עולים על המסך נתונים בשפה העברית. קידר ממהר לנתח ומסביר לי במה מדובר. "אתה רואה את זה?" הוא מצביע על ריבוע נתונים בצבע כחול וממשיך "הסורק הספציפי הזה מראה לנו במדויק מתי המנייה נכנסת למומנטום חיובי בהתאם לאסטרטגיה שבחרנו. עכשיו, שים לב

כי על פי הסטטיסטיקה של המערכת, יש סיכוי של 60% כי מניה שנכנסה למומנטום חיובי גם תעלה בפועל לאחר שהשקענו בה. אבל אסטרטגיה טובה לא עוצרת כאן. המשמעות שאנחנו יודעים לזהות סיכויי עליה של 60% היא עצומה כשאנחנו משלבים אותה בתוך אסטרטגיית מסחר.

כלומר, לאחר שזיהינו מניה שנכנסת למומנטום חיובי, ואנחנו יודעים שיש יותר סיכוי שהיא תעלה מאשר תרד, אנחנו גם נשים סטופ לוס בכניסה שלנו למניה. המשמעות היא שאנחנו מגדרים את הסיכון שלנו להפסד במקרה שנפלנו באותם 40% שהמניה תרד.

עכשיו מה שקורה, הוא שיכול להיות שנכנס למניה ונפסיד, אפילו כמה פעמים, אבל בגלל שהכנסנו סטופ לוס, מדובר בהפסדים קטנים של אחוזים בודדים. לעומת זאת, כשניכנס למניה ואנחנו בתוך אותם 60% סיכוי עלייה, פוטנציאלית אין גבול לרווח, מניה יכולה לעלות בעשרות אחוזים ואפילו במאות אחוזים במשך תקופה של מומנטום חיובי.

זה ההבדל בין סוחר מתחיל שמשקיע על בסיס כתבה או טיפ של חבר או סתם כי "כולם" במניה, שמבחינתי זה בכלל לא משקיע, הוא פשוט מהמר. לצערי, זה גם מאפיין את רוב הסוחרים הקטנים בבורסה. לעומת זאת, לא תמצא סוחר מתוחכם, שלא משקיע על בסיס אסטרטגיה המבוססת על סטטיסטיקה של יחס סיכוי סיכון לטובתו.

וצריך להבין, מי שאומר לך שכל הטריידים שלו מרוויחים תברח ממנו, אין חיה כזו בשוק. גם הסוחרים הטובים ביותר מפסידים, האומנות היא להפסיד בקטן, אבל כשאני מרוויח, להרוויח בגדול. וזה בדיוק מה שהסורק יחד עם אסטרטגיה נכונה ומשמעת של הסוחר יכול לעשות עבורכם.

זה הרגע שהבלחתי חיוך כי עכשיו קלטתי את הערך המוסף שהתוכנה מביאה לשולחן ההשקעות והמשכתי לשאול .

 

 

תגיד, איך הופכים את כל הנתונים האלה לרווח אמיתי בחשבון הבנק?

"אני מציע לאנשים חסרי ניסיון ואף גם כאלה המנוסים במסחר לראות את סרטוני ההדרכה שלנו על שוק ההון ועל התוכנה, תוכנה שהיא בעצם "רדאר" מניות, כזה שמפחית באופן דרסטי את מרכיב הסיכון, חוסך זמן ומונע טעויות בהשקעות. מדובר על סורק שעובר על השוק הישראלי והאמריקאי ומאתר מניות מגוונות למסחר בשוק ההון הישראלי והאמריקאי בהתאם לבחירת מאפייני סריקת הלקוח, בלי הצורך לקרוא עיתונים, ולנסות להמר על המניה החמה הבאה, שלא לדבר על סוגים של "גורואים" שמתיימרים להביא לנו את המיליון חודש הבא. כאלה שלא באמת יכולים להגן על הכסף שלנו במשבר מהסוג שעובר על השווקים ממש בימים אלה. בתוכנה, יש סורקי מניות מיוחדים ששופכים לנו אור מתי מניה נכנסת למומנטום חיובי ומתי המומנטום שלילי.מבדיקה טכנית וסטטיסטית, רוב המניות שנמצאות במומנטום חיובי בסופו של דבר עולות, במקביל יש כלים טכנים נוספים לשלל פונקציות נוספות שמפחיתות את הסיכון במסחר."

 

תראה, אני יודע שבכל משבר יש הזדמנות אבל השורה התחתונה היא שזה מסוכן!

"ברור שזה מסוכן, אבל מסוכן יותר לשבת בצד ולא לעשות כלום. תסכים איתי שמסוכן יותר להגיע לגיל פרישה בלי שיש לך מספיק כסף לחיות, ומסוכן יותר לחיות בלי יכולת לעזור לילדים שלך להשיג תואר יוקרתי, להתחתן, לקנות בית בעתיד, או סתם לזרוק להם 3 או 4 אלף שקל כדי שיוכלו לסגור את החודש. בעיני, הדבר הכי מסוכן הוא לא להגדיל את מקורות ההכנסה של המשפחה. שתבין, להשקיע בתבונה בשוק ההון לתפיסתי, זה לא סיכון מיותר, ממש כמו שנהיגה ברכב היא לא סיכון מיותר שימנע מאיתנו לנהוג. הרי גם אתה לא נכנס לרכב ואומר "וואו, אולי תהיה לי תאונה ועדיף שלא אנהג הפעם…" נכון? זו מחשבה של אנשים שלא יודעים לנהוג, או כאלה שנוהגים בלי רישיון ובלי שלמדו נהיגה – וזה נכון גם בעולם ההשקעות. אתה לא קונה מניה ולא משקיע שקל לפני שלמדת איך לנהוג על פי החוקים והכללים של שוק ההון."  

אז איך אפשר להשקיע בסיכון נמוך ולהרוויח מהמשבר?

"תראה, כמו הרבה דברים בחיים גם כאן מדובר בשילוב נכון של תזמון לצד השקעה בסקטורים נכונים ורווחיים. ובכלל, כשמשקיעים, חשוב לחלק את התיק בצורה נכונה. יש את החלק המנייתי שנחשב למסוכן יותר, ויש חלק סולידי שגם דרכו ניתן להגיע לפוטנציאל רווח גבוה. ממש כמו מדד הנדל"ן לדוגמה. מדד שמצד אחד הוא מפוזר במידה נכונה ומפחית את הסיכון, ומצד שני עלה בשנת 2018 ב 71%.

 

אתה בעצם טוען שלא מסוכן להשקיע היום?

"מעולם לא אמרתי שהשקעה היא לא מסוכנת. מה שכן, אני אומר שמסוכן יותר לא להשקיע. עכשיו, המציאות של היום מזכירה לי מאוד את התקופה שאחרי משבר ה"סאב פריים". בשנת 2009, חבר'ה חדשים הגיעו בלי שעברו על בשרם את נפילת השוק בשנה שקדמה לכך. אני זוכר את עצמי מסתכל עליהם קצת מקנא על כך שלפעמים בחיים צריך גם קצת מזל, והנה יש ברי מזל שבטוחים שלהרוויח כסף בבורסה זה קלי קלות, והם לא מבינים למה כל החיים לימדו אותם שהשקעות הן דבר מסוכן. המציאות בשווקים בשנת 2009 היתה שכמעט "כל מטאטא יורה", ומי שידע לנצל את המשבר יצא ממנו ברווחים גדולים. תראה, המדדים באותה התקופה עלו כ 100%. חלק מאותם המשקיעים הרוויחו את הבית שהם חיים בו היום – ועכשיו ההזדמנות חוזרת ובגדול"

 

שורה תחתונה עדי, למי הכי מתאים להשתמש בתוכנה? "השימוש בתוכנה מתאים לאנשים שרוצים להחזיק בידיים את ההגה של תיק ההשקעות שלהם, ולא מוכנים לתת לכסף שלהם להיות תלוי אוויר. לדוגמה, במשבר האחרון בתי ההשקעות הפסידו עשרות אלפי שקלים בממוצע לכל אזרח בתחילת 2020, ולי זה מרגיש חמור ביותר. אני לא מאפשר שזה יקרה לי ואסור לאף אחד לאפשר את זה. בשביל זה בדיוק אנחנו כאן – לגרום לאנשים להתעורר ולהיות מודעים ליכולות של שוק ההון, וליכולות שלהם להיות הקפטן בעצמם."

 

אני חייב לציין שכל זה נשמע מאוד משכנע, מה עושה מי שרוצה הדגמה בתוכנה שלך?

"זה קל. אני מציע למי שרוצים ליהנות מהדגמה על התוכנה, לפנות כמה דקות ולהירשם כאן להדרכה הכוללת גם הסברים על התוכנה. זה יכול להיות עם מדריך במשרדים שלנו בפתח תקווה, וזה יכול להיות על המסך הפרטי שלך בבית או בכל מקום שתבחר. למעשה, כל מה שצריך לעשות זה ליצור איתנו קשר ולתאם יום ושעה להדרכה. עכשיו, אני חייב לציין שבימי תקופת הקורונה, הרבה אנשים חוששים בצדק ממפגש פרונטלי, ולכן אנחנו נהנים מביקושים חסרי תקדים להדגמות ביתיות על מסך המחשב – ואנשים פשוט המומים לאחר ההדגמה. הם תמיד שואלים אותנו בסוף "למה לא כולם עושים את זה?" והתשובה לכך היא פשוטה: רוב האנשים חושבים שהשקעות זה דבר מסובך או שצריך תואר בכלכלה כדי לדעת איזו מנייה לקנות ולמכור, אבל האמת היא שאחרי ההדרכה אתה מבין שכל אדם ממוצע יכול ללמוד לסחור בהצלחה אחרי הכשרה נכונה.

"בכל מקרה ההדגמה על התוכנה זמינה ופתוחה בחינם לכל קוראי הכתבה. כל מה שעליכם לעשות זה ללחוץ על הקישור, להירשם, לתאם מועד נוח להדרכה ולצאת לדרך".  

 

<<לתיאום הדרכה בתוכנת "FxGraph" (חינם ללא התחייבות) לחצו כאן על הקישור>>