עשרות סוחרי בורסה ישראלים נעקצו במליונים ע"י סינגפורים בקבוצות וואטס אפ

מאת אייל מלמד
תוכן מקודם
לימודי שוק ההון

בשבוע האחרון עשרות סוחרי בורסה ישראלים נעקצו ע"י עברייני מסחר סינגפורים, מהו סה"כ שווי העוקץ? כ 6 מליון דולר! נשמע כמו סיפור הזוי? "אמיתי לגמרי" אומר עדי קידר – מנכ"ל חברת FxGraph אשר מנתחת התנהגות של סוחרים.

מי שראה את סדרת בית הנייר יכול להישבע שראה את סדרת המתח הטובה ביותר שמדבר על עוקץ של הדפסת כסף, אולם קידר טוען שבשישי האחרון היה מקרה דומה לזה בשוק ההון, רק שהפעם היה אמיתי לגמרי כאשר הקורבנות היו ישראלים.

 

אתה יכול להסביר בבקשה איך העוקץ הזה קורה ? אני שואל אותו כשאני מרותק לסיפור

"בטח, הסינגפורים לוקחים מנייה שאינה סחירה, ובוחרים להתלבש עליה ולהריץ אותה למעלה, תחשוב שאתה קונה מנייה ב 3 דולר עם אפס מחזורי מסחר, כאשר הם כמעט הידיים היחידות שסוחרות במנייה."

"הם מקפיצים את המנייה ל 30 דולר למנייה, וכעט כל מה שנשאר זה למצוא פראיירים שיקנו אותה. וכאן העוקץ הגדול מתחיל"

 

בעזרת רובוטים ומספרי טלפון ישראלים מקומיים הם מכניסים עצמם לקבוצות וואטס-אפ וטלגרם של סוחרי בורסה ישראלים, ומצרפים את כל המשתתפים בקבוצה ל"קבוצה פנימית עם מידע פנים" והופ התמזל מזלך שקיבלת את ההצעה הזאת, אתה שמח ומאושר .

 

הם בונים אמון במשך מספר שבועות ע"י ניתוח שווקים, התכתבויות אישיות, שרבוב שמם עם בתי השקעות גדולים כמו גולדמן זקס וכו', הם מייצרים פרופילים פיקטיביים של משקיעים ואף בעיקר של נשים ש"קשורות" באופן כזה או אחר למידע פנים של מניות.

 

ואז ברגע האמת -באופן מתוזמן למדי, מאות קבוצות וואטס אפ פיקטיביות – שולחות את הקורבנות לקנות את הטרף – מנייה שלא שווה כלום במחיר שהוא פי 10! מהמחיר הרגיל שלה, התוצאה? הקורבנות רוכשים מניות שלא שוות כלום ביוקר, והסוחרים המקוריים שהקפיצו את המנייה מכרו אותה למרות שהם המליצו עליה. וכך בדיוק העוקץ מבוצע :

באיזה שפה הם מדברים איתך? אנגלית?

"תתפלא! בעברית צחה" אומר עדי, הם כמובן משתמשים ב Google Translate לשם כך, אבל מאוד קשה להבדיל. כמובן שהם טוענים שהם גם גרים בישראל, ופונים אליך לעיתים דרך מספר ישראלי, עניין שמעלה את רמת האמינות של הדבר.

 

מה צריך לעשות כדי להתגונן ?

דבר חשוב שתוכלו לעשות – זה להפיץ את העוקץ לכל החברים ובעיקר בקבוצות של סוחרים – בנוסף אם כבר עשיתם את הטעות והצטרפתם לקבוצות ההונאה הרבות שהוקמה במיוחד לשם כך, אז לפחות תפיצו את הנושא שם – זה יגרום לכל הישראלים לעזוב את הקבוצות בהקדם .

אם קיבלת פנייה שכזאת או שיחה ממישהו זר, חייבים לחסום אותו ואף לדווח לוואטס אפ, אותו הדבר אם קיבלתם הודעות של הזמנות לקבוצות וואטס אפ או טלגרם מאנשים שאתם לא מכירים. ואפילו צ'אט שכזה עם אנשים זרים.

"אנשים רבים נופלים לתרמית עקב בצע כסף ולא מודעים לסכנות שאורבות להם, ואני כישראלי הרגשתי את הצורך לנסות להזהיר כמה שיותר" אומר שחר שאמיס, סוחר וותיק שזיהה את העוקץ והקים קבוצת וואטס אפ כדי להזהיר את הסוחרים הישראלים מראש.

 

למה שמישהו יאמין לתרמית?

תיראה אתה צודק שהישראלים זה "עם סקפטי במיוחד", אבל דווקא בגלל שהיד קלה על ההדק במסחר, ומכיוון שהם אינם מכירים עולם שיתוף המידע בחול – הם טרף קל ל'עברייני מסחר' .

"הם יודעים לייצר אמינות" רואים שהם שנים מתעסקים בתרמית, לפי אתרים ופרסומים זרים – "שיטת העוקץ הזו התפתחה עוד מ 2015 וכעת היא בשיא" אומר עדי, את האמינות בעוקץ האחרון הם יוצרים על ידי שרבוב של שמות של בתי השקעות שונים, אף ביקשו לכאורה מכל מי שירוויח מהעסקה לתרום 10% – מה שגורם לסוחר ממוצע לפנטז על הרווח הצפוי לו .

 

איך אתה ממליץ לקבל החלטות בשוק ההון ?

אני אישית ממליץ – לא להקשיב להמלצות כאלו ואחרות מפורמים או צ'אטים של סוחרים, תמיד זה מפריע ומשבש ובסוף גורם לנזק, אפשר כמובן להתייעץ עם יועץ ההשקעות בבנק כדי שנשקיע במשהו שמתאים לצורך האישי שלנו, אך לסוחרים פרטיים, כאלו שרוצים לסחור באופן יותר תדיר כדי לייצר עוד הכנסה בבורסה הישראלית והאמריקאית אני ממליץ על ניתוח מניות חכם בעזרת תוכנה לניתוח מניות וסורקים מתקדמים בתחום, "תיראה בשוק ההון אין דבר בטוח" מזכיר לי עדי, אבל אם אנחנו כן מחפשים להרוויח לאורך זמן אנחנו חייבים ייתרון, ולקבל מיליון המלצות שונות מגופים שונים בפועל רק יבלבל אותנו, אנחנו חייבים להיות ממוקדים.