"הזדמנות של פעם בעשור?" הכירו את הישראלים שמזנקים לשוק המניות בזמן שכולנו מסתגרים בבתים

מאת אייל מלמד
תוכן מקודם
לימודי שוק ההון תוכנת ניתוח טכני

התפרצות נגיף הקורונה מסתמנת כמשבר רפואי בעל השלכות כלכליות מרחיקות לכת הכוללות צניחה חדה במדדי בורסות תל אביב והעולם. בזמן שכולנו מצמצמים פעילות, יש מי שרואים במשבר הנוכחי כ"הזדמנות של פעם בעשור" ומזנקים פנימה – מנצלים את הירידה בשווקים לקניה חכמה של מניות "שיהפכו את הלימון ללימונדה" טעימה ורווחית. האם מדובר בניצול הזדמנות אמיתית או תפיסת סכין נופלת בידיים חשופות? החלטנו להרים את הכפפה ויצאנו לבדוק.

הראיון עם עדי קידר (מנכ"ל חברת FXG המתמחה בניתוח טכני ואיתור מניות "חמות" להשקעה) מתקיים באחת מאפליקציות הצ'אטים בוידאו, דווקא ברקע גל מכירות אדיר הלוחץ את מחירי המניות בעולם ומוביל לירידות שערים חדות. 

 

עדי, אני מתבלבל או שזה הזמן הנכון להשקיע במניות?

החיוך של קידר עובר היטב דרך מסך המחשב שלי "אתה לא מתבלבל. כל יום הוא הזמן הנכון להשקעה, אבל רק אם יודעים איך לעשות אותה נכון. תראה, יש אנשים שמחכים עשר שנים ויותר להזדמנות נדירה כמו זו שרק תגיע, והפעם הם לא הולכים לפספס או לתת לה לחמוק להם בין האצבעות. אתה חייב להבין שהמשבר בשווקים יגיע לסיומו וכבר היום יש סימנים המעידים על כך."

עדי קידר:"אנשים מחכים גם עשר שנים למשבר רציני שיגיע ויצור הזדמנויות חדשות להשקעה"

 

 

אתה יכול להיות יותר ספציפי ולהציג לי סימן מובהק לסיום מתקרב של המשבר?

"בוודאי. הסימן הראשון זו העובדה שגופים מוסדיים קונים את המניות של עצמם במחירי סוף עונה. אני מדבר איתך על רכישות ענק כמו "קבוצת דלק" לדוגמה, שקנתה לאחרונה אגרות חוב ומניות ב- 100 מיליון שקלים, לצד בנק לאומי עם רכש מניות בלמעלה מ- 140 מיליון שקלים בחודש אחד. אבל לא רק חברות, גם הבנקים נוקטים בפעולות חסרות תקדים לטיפול במשבר. הפדרל ריזרב לדוגמה הוריד את הריבית ל-0.25% מ-1.75% בתוך חודש. זה ללא ספק נותן רוח גבית לשוק ההון ולמגזר העסקי. הנשיא טראמפ דוחף בכל הכוח את העגלה למעלה, ולדעתי מי שלא יעלה עליה עכשיו יצטער. אבל זה לא דבר חדש, פונים אלינו תמיד המון אנשים שמצטערים שלא ידעו את מה שאנחנו מלמדים שנים קודם."

 

אתה יודע שלמטבע יש גם צד שני והרבה חברות עצרו פעילות בעקבות המשבר

"ברור, הרי זה טבעם של משברים. הם מייצרים שבר אדיר מצד אחד והזדמנות נדירה מצד שני. בכלל, ההיסטוריה מוכיחה שכל משבר שהיה אי פעם נגמר בסופו של דבר בניצחון של האנושות, וכך יקרה גם הפעם. אז נכון שעולם המסעדנות עומד להיפגע קשות, אבל מצד שני, עולם התקשורת האינטרנטית, המשלוחים וכל אותן חברות התומכות בעבודה מהבית, ישגשגו לדעתי על רקע משבר הקורונה. כך שמי שיפעל בתבונה יכול לקנות את עולמו ממש בימים אלה"

 

עם יד על הלב, כל זה נראה לי רחוק מהמציאות בזמן שהמשק נמצא על סף קריסה 

"אז בוא תשמע סיפור קצר על מציאות של סף קריסה. וורן באפט, המשקיע הפרטי הגדול בעולם, רכש בעקבות משבר החובות באירופה בשנת 2011 מניות של "בנק אוף אמריקה". הבנק היה זקוק נואשות לכסף נזיל, ובאפט קנה מניות בסכום של 5 מיליארד דולר. הוא גם שילם כ- 7 דולר למניה. יודע מה הוא עשה כשמחיר המניה צנח ל- 6 דולר? הוא קנה עוד מניות. וכשהמחיר ירד ל- 5.5 דולר למניה? ניחשת נכון, הוא קנה עוד ועוד. עכשיו, בדצמבר 2019 מחיר המניה חצה את 35 הדולרים, כך שבאפט הוכיח בפעם המי יודע כמה את אחד הדברים שהוא כל כך אוהב לעשות, וזה לקנות מניות "כשדם זורם ברחובות" והן זולות. זה גם אחד המשפטים המפורסמים שלו. זה אומר שבזמני משבר חמורים כמו היום, כשהמשק על סף קריסה ומחירי המניות יורדים – הרבה מאוד אנשים מוכרים את המניות שלהם במחירים זולים, וזה הרגע הכי טוב מבחינתו לקניה. ואם נחזור למציאות שלנו, אז ניצול הזדמנויות בזמן משבר זה דבר שכל אחד מאיתנו יכול לעשות, גם אם אנחנו לא טייקונים כמו באפט ולא מבינים גדולים במסחר במניות." 

לקבלת הדרכה אישית מבית "עדי קידר" להגדלת הרווחים שלך משוק ההון הירשם כאן >>
אני מאשר לקבל תוכן לימודי ודברי פרסומת במייל ומסרונים מאת עדי קידר
 

 


תראה, אני יודע שבכל משבר יש הזדמנות אבל השורה התחתונה היא שזה מסוכן!

"ברור שזה מסוכן, אבל מסוכן יותר לשבת בצד ולא לעשות כלום. תסכים איתי שמסוכן יותר להגיע לגיל פרישה בלי שיש לך מספיק כסף לחיות, ומסוכן יותר לחיות בלי יכולת לעזור לילדים שלך ללמוד, להתחתן, לקנות בית בעתיד, או סתם לזרוק להם 3 או 4 אלף שקל כדי שיוכלו לסגור את החודש. בעיני, הדבר הכי מסוכן הוא לא להגדיל את מקורות ההכנסה של המשפחה. שתבין, להשקיע בתבונה בשוק ההון לתפיסתי, זה לא סיכון מיותר, ממש כמו שנהיגה ברכב היא לא סיכון מיותר שימנע מאיתנו לנהוג. הרי גם אתה לא נכנס לרכב ואומר "וואו, אולי תהיה לי תאונה ועדיף שלא אנהג הפעם…" נכון? זו מחשבה של אנשים שלא יודעים לנהוג, או כאלה שנוהגים בלי רישיון ובלי שלמדו נהיגה – וזה נכון גם בעולם ההשקעות. אתה לא קונה מניה ולא משקיע שקל לפני שלמדת איך לנהוג על פי החוקים והכללים של שוק ההון."  

 

אתה צודק. ועדיין, המציאות בשווקים נראית מפחידה ומאיימת 

"תן לי להסביר לך איך זה עובד. הקורונה היא "סיר לחץ", אירוע רפואי לא קל שמייצר פאניקה ומתודלק על ידי דחיפה מאסיבית מצד התקשורת. זה מחזק את תחושות הפחד ודוחף את הציבור למכור את האחזקות במניות. מדובר במציאות של חוסר וודאות, מה שנקרא "אלוקים מערבב את הקלפים", כך שמניות וסקטורים חזקים וטובים נפגעים ויורדים יחד עם כל השוק. הדבר מביא למציאות של מכירת יתר, ירידת שערים ולעובדה שהרבה מאוד אנשים יושבים על הגדר ומחכים לרגיעה, וכשזו תגיע – הסקטורים החזקים והיציבים יחזרו למצב הקודם שלהם וזה רק בתור התחלה.

 

בתמונה: הדרכה "כיצד לזהות מפולות לפני הזמן לנהל נכון סיכונים במסחר"

 

אתה בעצם טוען שלא מסוכן להשקיע היום?

 "מעולם לא אמרתי שהשקעה היא לא מסוכנת. מה שכן, אני אומר שמסוכן יותר לא להשקיע. עכשיו, המציאות של היום מזכירה לי מאוד את התקופה שאחרי משבר ה"סאב פריים". בשנת 2009, חבר'ה הגיעו לקורסים שלנו בלי שעברו על בשרם את נפילת השוק בשנתיים שקדמו לכך. אני זוכר את עצמי מסתכל עליהם קצת מקנא על כך שלפעמים בחיים צריך גם קצת מזל, והנה יש ברי מזל שבטוחים שלהרוויח כסף בבורסה זה קלי קלות, והם לא מבינים למה כל החיים לימדו אותם שהשקעות הן דבר מסוכן. המציאות בשווקים בשנת 2009 היתה שכמעט "כל מטאטא יורה", ומי שידע לנצל את המשבר יצא ממנו ברווחים גדולים. תראה, היו שם אנשים שהכפילו וגם שילשו את הכסף שלהם. חלק מהם הרוויחו את הבית שהם חיים בו היום – ועכשיו ההזדמנות חוזרת ובגדול."

 

אז איך אפשר להשקיע בסיכון נמוך ולהרוויח מהמשבר?

"תראה, כמו הרבה דברים בחיים גם כאן מדובר בשילוב נכון של תזמון לצד השקעה בסקטורים נכונים ורווחיים. ובכלל, כשמשקיעים, חשוב לחלק את התיק בצורה נכונה. יש את החלק המנייתי שנחשב למסוכן יותר, ויש חלק סולידי שגם דרכו ניתן להגיע לפוטנציאל רווח גבוה. ממש כמו מדד הנדל"ן לדוגמה. מדד שמצד אחד הוא מפוזר במידה נכונה ומפחית את הסיכון, ומצד שני עלה בשנת 2018 ב 71%. עכשיו דמיין מה עושה עליה שנתית שכזו לתיק ההשקעות שלך."

 

בתמונה: "הנשק הסודי" – סורק "רנגו" המאותת על קניה ומכירה בגרף

 

 

אז תגיד, איך הופכים את כל המילים היפות האלה לפוטנציאל רווח אמיתי בחשבון הבנק?

"אני מציע לאנשים חסרי ניסיון או כאלה המנוסים במסחר, תוכנה שהיא בעצם "רדאר" מניות, כזה שמפחית באופן דרסטי את מרכיב הסיכון. מדובר על סורק שעובר על כ- 8,000 מניות ומציע הזדמנויות מגוונות למסחר בשוק ההון הישראלי והאמריקאי, בלי הצורך במנהלי השקעות או יועצים בבנק. כאלה שלא באמת יכולים להגן על הכסף שלנו במשבר מהסוג שעובר על השווקים ממש בימים אלה. בתוכנה, יש סורק מניות מיוחד שנקרא "סורק הדרוואס" והוא מאותת לנו מתי נכון להיכנס לשוק ומתי לצאת ממנו. סורק נוסף בתוכנה נקרא "רנגו", הוא כבר מנתח מניות ספציפיות ומציע איתותי קניה ומכירה. בנוסף יש לתוכנה שלל פונקציות שמפחיתות את הסיכון במסחר."

 

עכשיו מסקרן אותי לדעת כמה זמן אתם בתחום וכמה אנשים משתמשים בתוכנה שלכם? 

"בוא נגיד שבעשר השנים האחרונות התוכנה שלנו אחראית באופן ישיר להצלחה חסרת תקדים של 2,500 משקיעים שמשתמשים בה. אם נחזור קצת אחורה בזמן, אז אני יכול לספר לך שבבסיס שלי אני איש תוכנה, ואת "FxGraph" התחלתי לפתח לפני כ- 14 שנה. בגיל 20 הכרתי לראשונה את שוק ההון וגיליתי שיש צורך אדיר בשוק, בגלל שאנשים לא באמת יודעים לזהות הזדמנויות כשהן מגיעות ודופקות להם בדלת. לאנשים אין מושג מתי להצטרף לשוק ומתי לממש רווח ולצאת ממנו. הם גם לא יודעים איזו מניה לקנות או למכור – בזמן שאת כל זה אפשר לדעת בעזרת שימוש פשוט בתוכנה."

לקבלת הדרכה אישית מבית "עדי קידר" להגדלת הרווחים שלך משוק ההון הירשם כאן >>
אני מאשר לקבל תוכן לימודי ודברי פרסומת במייל ומסרונים מאת עדי קידר
 

תסביר לי איך זה קורה במציאות, התוכנה פולטת שמות של מניות מומלצות לקניה? 

"אוקיי, אתה חייב להבין שלתוכנה אסור להמליץ על מניות לקניה או למכירה. מה שכן, היא משתמשת בסורקים שהתפקיד שלהם זה לאתר מניות שנמצאות במה שנקרא "מומנטום חיובי". בפועל, הסורק מאתר את אותן מניות ומציין את רמות המחירים המתאימים לפעולה. הסריקה מתבצעת על כל המניות בשוק ההון האמריקאי ואין בארץ תוכנות שמתקרבות לרמת הוודאות שתוכנת FxGraph יודעת לספק."

 

שורה תחתונה עדי, למי הכי מתאים להשתמש בתוכנה? 

"השימוש בתוכנה מתאים לאנשים שרוצים להחזיק בידיים את ההגה של תיק ההשקעות שלהם, ולא מוכנים לתת לאף נהג שיכור להחזיק בו. לדוגמה, במשבר האחרון בתי ההשקעות הפסידו עשרות אלפי שקלים בממוצע לכל אזרח, ולי זה מרגיש חמור ביותר. אני לא מאפשר שזה יקרה לי ואסור לאף אחד לאפשר את זה. בשביל זה בדיוק אנחנו כאן – לגרום לאנשים להתעורר ולהיות מודעים ליכולות של שוק ההון."

 

אני חייב לציין שכל זה נשמע מאוד משכנע, מה עושה כל מי שרוצה להשתמש בתוכנה שלך?

"זה קל. אני מציע למי שניצול הזדמנויות השקעה נדירות מעניין אותם לפנות כמה דקות ולצפות בסדרת הדרכות קצרה הכוללת הסברים על התוכנה. הסדרה זמינה והיא פתוחה לכולם. אתם פשוט לוחצים, נרשמים וצופים בה."

אין בכתבה זו, בחלקה או בשלמותה, כל הבטחה להצלחה ודאית בשוק ההון. כל הצלחה ביצירת רווח מהשקעה בשוק ההון, תהא תלויה בכישוריו וביכולותיו של המשקיע בלבד. לעזרה או שאלות צרו איתנו קשר: bursaportal2@gmail.com

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
תוכנת גרפים