[בלי תנודתיות ובלי מפולות] הישראלים שהפכו את היציאה ממשבר הקורונה למכונה להגדלת ההון המשפחתי והכנסה פסיבית משוק ההון

מאת אייל מלמד
תוכן מקודם
לימודי שוק ההון

אחרי הקורונה אתה מגלה ששיקרו לך: ״אפשר לשמור על תשואה יציבה והכנסה פסיבית גם במפולות ומשברים״ עדי קידר ה״נביא מפתח תקווה״ חושף את הכל…

עדי קידר: ״תן לי 10 דקות על השעון ואני אראה לך כיצד להשקיע במניה או מדד יציבים גם במפולות ומשברים…״

בצל הקורונה, לצד עליות חדות, תיקונים מרשימים והזדמנויות המגיעות פעם בעשור (למי שיודעים כיצד לנצל אותן) פורחת תופעה של ישראלים רבים המגלים בימים אלה את תוכנת המסחר האלקטרוני "FxGraph". אשליה מדבקת או כרטיס פתוח להתעשרות? על דבר אחד אין מחלוקת – יש לא מעט ישראלים המצליחים בימים אלה להכות את השווקים/להציג תשואות חלומיות והם לא מתביישים בזה לשניה! האם זוהי "אסטרטגיית היציאה" ממשבר הקורונה בשווקים? החלטנו לבדוק את העניין.

 

אין אדם בישראל שלא מכיר את המונח השגור ביותר בימים אלה: "אסטרטגיית יציאה". צמד מילים המוזכרות בנשימה אחת לצד פעולות הנדרשות ליציאה בטוחה ממשבר הקורונה. את הראיון עם עדי קידר (מנכ"ל חברת FXG המתמחה בניתוח טכני ואיתור מניות "חמות" להשקעה) אנחנו מקיימים בתום שבוע שבו השלים מדד S&P 500 עלייה של 25% מאז שפל מרץ 2020. "שוק ההון מתגמל את המחוסנים ומעניש את המנחשים" הוא זורק לעברי יותר מפעם אחת בשעה של ראיון מעשיר תרתי משמע.

 

עדי קידר: "משבר או הזדמנות? שוק ההון מתגמל את המחוסנים ומעניש את המנחשים"

 

עדי. יש אסטרטגיה ליציאה מהשפעת משבר הקורונה על השווקים?

קידר מחייך ונראה שהצחקתי אותו עם השאלה הזו. "תשמע, 'אסטרטגיית יציאה' היא סיסמה יפה אבל עם כל הכבוד, שוק ההון הוא לא החצר האחורית של מנכ"ל משרד הבריאות והמושג הזה לא מדויק כאן. מה שכן, האסטרטגיה היחידה שכל אדם שרוצה להגדיל את פוטנציאל הרווחים בתיק ההשקעות שלו צריך להכיר, זו אסטרטגיית כניסה ויציאה למניות. זה אומר במילים פשוטות שאנחנו חייבים אסטרטגיה שתסייע לנו מצד אחד לזהות הזדמנויות כניסה לשוק, ומצד שני תגלה לנו מתי הגיע הזמן לממש רווחים ולצאת. בנקודה הזו לצערי טועים הרבה מאוד משקיעים שאין להם "אסטרטגיית פעולה" בשוק. 

עובדה שציבור משקיעי ה״עדר״ התחלק ל-2, כאלה שפשוט היו בשוק מהירידות ולא הגיבו (הם עד עכשיו מנסים להחזיר את ההפסדים) והקהל השני שהיה בהיסטריה ויצא בסוף הירידות. אותו קהל אגב, גם יצא בנזק כספי של עשרות אלפי שקלים במקרה הטוב, וגם בסוג של ״טראומת השקעות״ עקב הפסד שהרגיש עבורו חסר שליטה לחלוטין.״

 

בכל זאת, איך משפיע אפקט הקורונה על שוק המניות ועל רווחי המשקיעים?

"אני יענה לך על זה בשאלה" הוא אומר ומחייך שוב. "אתה מכיר את הסרטון ביוטיוב על נחש פיתון שבולע עז שלמה? סרטון מדהים. הנחש בולע עז במשך ארבע שעות, מסיים וזוחל לדרכו בנחת. עכשיו, אני מספר את זה כי זה מזכיר לי את המציאות בשווקים. שוק ההון "בלע" את משבר הקורונה, סיים לעכל אותו אי שם כבר באמצע חודש מרץ ומאז גם הוא זוחל בדרכו מעלה, ועד לרגע זה שבו אתה מראיין אותי, אנחנו עדים למניות שמניבות תשואות חלומיות, כאלו שמשקיעים ממתינים להן כל החיים כדי לקחת חלק בחגיגה. כמו לדוגמה מניית אמזון – חברה למסחר באינטרנט שעלתה כ-41%!!! מאמצע מרץ. בנוסף אליה אנחנו רואים את ענקית שידורי הסטרימינג חברת נט פליקס שעלתה כ43%! ואפילו מניית רמי לוי הישראלית שידעה לנצל את משבר הקורונה להגברת הרכישות בסניפים עלתה כ19%.״

 

אתה מתעלם בכוונה מכל האנשים שהפסידו הרבה מאוד כסף במשבר או שרק נדמה לי?

"איך אפשר להתעלם מאנשים שמפסדים כסף בשוק ההון? אין מציאות כזו. זה קצת כמו לומר למפקד בצבא שהוא מתעלם מחיילים שנפצעו לו בשדה הקרב. להבדיל אלף אלפי הבדלות, שוק ההון מתגמל את המחוסנים ומעניש את המנחשים, ולמרות שמשבר הקורונה הביא איתו גל ירידות, המציאות היא שנכון לרגע זה אין עדיין חיסון לנגיף, ולמרות זאת מדדי הבורסה כבר מתקרבים לשיאם ערב התפרצות הנגיף."

 

 

מה זה אומר בפועל ומה אפשר להסיק מזה אם בכלל?

"זה אומר שאם נביט אחורה על כל המשברים שהיו כאן מאז ומעולם, נגלה שלטווח ארוך שוק ההון תמיד מתקן את עצמו בכיוון מעלה ולא חסרות דוגמאות לכך. אני מדבר איתך על התמוטטות הבורסה בשנת 1929 שנמשכה כמעט עשור שלם, על מלחמות העולם, על משברי הבנקאות האמריקאית, משברי הנפט והסאב פריים – עד המשבר הנוכחי שהגיח בעקבות התפרצות נגיף הקורונה. משבר שנתקל בימים אלה ביציבות כלכלית, אמון וביטחון רב בקרב המשקיעים. ההוכחה הכי טובה לכך ניכרת כמובן בעליות שערי המדדים המתקרבים לשיאם ערב פרוץ משבר הקורונה."

 

אז איך זה יכול להיות שיש כל כך הרבה מפסידים גדולים בתנודות בשוק כשאתה אומר שהשוק תמיד מתקן למעלה?

"תמיד יש מי שמרוויחים בגדול מכל כיוון של תנודה בשוק. אבל התשובה הכנה לשאלה שלך היא תמיד אותה תשובה: מי שפועלים מתוך היכרות וידיעה ולא מתוך ניחוש והימור הם תמיד המנצחים הגדולים. אתה חייב להבין שאפקט פסיכולוגי במימדים אדירים מופעל על מי שמשקיעים את הכסף שלהם בשווקים, ומה שעובר על המשקיע הממוצע בשנה האחרונה הוא רכבת הרים פיננסית. רכבת שלפעמים דורסת אותו ולפעמים מטיסה אותו קדימה יחד איתה."

 

קידר: "אנחנו עדים למניות המניבות תשואות חלומיות, כאלו שמשקיעים ממתינים להן כל החיים כדי לקחת חלק בחגיגה"

 

ספר לי על הרכבת הזו. מתי היא דורסת משקיעים ומתי היא מטיסה אותם? 

"נסה לדמיין מה עובר על אדם שהשקיע את הכסף שלו במניות, ובשנה האחרונה ראה את החשבון שלו צומח וגודל עוד ועוד, ואז פתאום מגיע משבר הקורונה ומרסק את ההישג היפה שלו. הוא מפסיד את ההשקעה הכספית ולא פחות חשוב מכך את ההשקעה הנפשית. כי מה שעובר על המשקיע הזה נקרא בשפה שלנו "לאסוף בכפיות ולשפוך בדליים" ואת זה אני לא מאחל לאף אחד, כי כשאתה מפסיד אתה פעמים רבות נשבר גם ברמה הנפשית. אתה לא מחייך כשאתה חוזר הביתה מהעבודה, אתה פחות סבלני עם הילדים, ולמי יש חשק לצאת למסעדה עם חברים בשבוע שבו אתה מפסיד את הכסף שלך? ומשימת חיי היא למנוע מאנשים לעבור את החוויה האיומה הזו."

 

רגע. מה אנשים אמורים לעשות כשמגיע משבר והשוק יורד עם הכסף שלהם? 

"לטעמי זה כל היופי במסחר אמיתי בשוק ההון ואותם אנשים לא צריכים להיות שם כשהשוק יורד, ורק אל תגיד לי בבקשה שאי אפשר לדעת מתי יש צפי לירידות בשוק, כי אני חי את המידע הזה כל יום. עכשיו, עד כמה שזה נשמע קל ופשוט לביצוע כשאני אומר את זה, אני יכול לספר לך על אנשים שמגיעים אלינו ומשתמשים בכלים ובתוכנות שאנחנו מציעים, ותקופת משבר הקורונה תיזכר להם כאחת המעולות למסחר במניות. שתבין, אני לא מדבר איתך על אנשים מנוסים שכל החיים סוחרים במניות אלא להיפך, אנשים שמעולם לא סחרו במניה. אנשים שכל החיים הם קוראים ושומעים  מרחוק על שוק ההון ועל מדדים בחדשות, בטלוויזיה ובכלי התקשורת, ועכשיו הם נעזרים בטכנולוגיה שלנו ומקבלים כלי עזר/סורק מהפכני עם רשימה ל לכניסה או יציאה למניות חמות להשקעה. התוכנה מאותתת להם לצורך הדוגמה לקנות מניה כמו "אמזון" שהסתמנה כאטרקטיבית לקניה ביום 23.3.2020, שבדיעבד היה יום של היפוך חיובי במדדים."

 

אני לא בטוח שאני הייתי מקשיב למכונה וקונה מניות בשיא המשבר והירידות

"טוב, את זה אתה יכול לספר למי שקנו לדוגמה את אותה מניית אמזון, שאם תבדוק מה היא עשתה במהלך אותו חודש, תגלה שמדובר בריצה בסדר גודל של למעלה משלושים אחוזים. ממחיר של כ- 1,700 למחיר של כ- 2400, וזה הכוח האמיתי של תוכנה שמנטרלת את הרגש שלנו ומאותת לנו מתי להיכנס ומתי לצאת משוק המניות. זה גם המסר הכי גדול שאני מנסה להעביר כאן. אז נכון שפעם לא היו כלים טכנולוגים למסחר מהסוג הזה, אבל היום? איזו הצדקה יש למשקיע שלא להשתמש בתוכנה שעוזרת לו לקבל החלטה נטולת רגש לכניסה וליציאה מהשוק? כי עם כל הכבוד לקניית מניות במחיר זול, אם אתה לא יודע מתי לממש את הרווח שלך ולצאת – אז לא עשית כלום."

 

אתה טוען שהתוכנה שלך יכולה למנוע את כל זה?

"זה בדיוק מה שאני מנסה להסביר לך. התוכנה משתמשת בסורקי מניות והיא מאתרת את כל אותן מניות שנמצאות במה שאני קורא לו "מומנטום חיובי" לקניה, או "מומנטום שלילי" למכירה. בשורה התחתונה, הסורק מאתר מניות ומצביע על רמות המחירים שמתאימים לפעולה – ולא משנה כרגע אם אתה רוצה לקנות או למכור. זה לשיטתי הסוד הגדול להצלחה בשוק ההון, ועכשיו תתאר מה קורה אם יש לך תוכנה או כלי שעוזר לך למקסם את הביצועים, להימנע ממיני משברים ולחסוך עוד 10-15 אחוז בתשואה שלך."

 

איך התוכנה מוצאת מניות טובות או גרועות למסחר? 

"אם תקרא לתוכנה בשם "רדאר" יהיה לך קל יותר להבין איך היא עובדת. היא סורקת כ- 8,000 מניות ומחלצת את המניות שמציעות הזדמנויות טובות למסחר, והיא עושה את זה בעזרת מספר סורקים. יש בה סורק מיוחד שנקרא "הכסף החכם" שיודע לנתח מניות ספציפיות ומציע את המניות הכי חמות לקניה ולמכירה. סורק נוסף בתוכנה נקרא "דארווס", והוא מאתר לנו מתי הגיע הזמן הנכון לכניסה ויציאה מהשוק לטווח ארוך יותר, ובכך התוכנה מפחיתה את רמות הסיכון במסחר."

 

קידר: "הסורק מאותת קו בצבע ירוק המצביע על מומנט חיובי לכניסה, וקו אדום לסיום" 

 

למה אתה מתכוון שהתוכנה משגרת איתותי קניה ומכירה, איך זה קורה בפועל?

"זה קל. כל מה שאתה צריך לעשות זה להכניס שם של מניה ולראות מה הסורק מאותת לגבי הסטטוס שלה. בשורה התחתונה הסורק מסמן קו בצבע ירוק המצביע על מומנט חיובי לכניסה, ומצד שני הוא מסמן קו אדום המתריע על סיום המומנטום. אני יכול לומר לך בלב שקט שבעשר השנים האחרונות התוכנה אחראית להצלחה חסרת תקדים של 2,500 משקיעים שמשתמשים בה."

 

אתה מציג את זה בצורה מאוד מפתה. תגיד, איך מתחילים להשתמש בתוכנה? 

"לפני שמשתמשים בתוכנה, חשוב לי לציין שהעליתי סדרה של הדרכות קצרות עם הסברים על התוכנה ועל היכולות שלה. אם אתה מעוניין לנצל תקופה עם פוטנציאל גבוה למציאת הזדמנויות בשוק ההון, אז צפיה בסדרה יכולה לעזור לך לעשות את זה. בימים אלה הסדרה באוויר ונגישה לכולם. כל מה שצריך זה להירשם ולצפות בה בחינם."

 

<<לצפיה בסדרת ההדרכות (חינם ללא התחייבות) על תוכנת FxGraph לחצו כאן על הקישור>>

לקבלת הדרכה אישית מבית "עדי קידר" להגדלת הרווחים שלך משוק ההון הירשם כאן >>
אני מאשר לקבל תוכן לימודי ודברי פרסומת במייל ומסרונים מאת עדי קידר
 


אין בכתבה זו, בחלקה או בשלמותה, כל הבטחה להצלחה ודאית בשוק ההון. כל הצלחה ביצירת רווח מהשקעה בשוק ההון, תהא תלויה בכישוריו וביכולותיו של המשקיע בלבד. לעזרה או שאלות צרו איתנו קשר:
bursaportal2@gmail.com

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
מסחר בגרף