ניתוח גרפים בורסה

מאת admin
תוכן מקודם
בורסה ישראל

ניתוח גרפים בורסה

ישנן גישות רבות לניתוח גרפי של ניירות ערך, אחת מהנפוצות ביותר נקראת top down, כלומר התחלת הניתוח בבחינת התמונה הגדולה ומעבר לרזולוציה קטנה יותר ויותר.

שלב ראשון – ניתוח גרפים של הטווח הארוך

הגדרת "הטווח הארוך", כמו שאר טווחי הזמן שהמנתח הטכני יחקור, תלויה בטווחי הזמן בהם הסוחר פועל. למשל, סוחר תוך יומי (day trader) יתייחס בדרך כלל לגרף המציג נתונים של שנה כ- "טווח ארוך". לעומתו משקיע לטווחים ארוכים יבחן גרפים המספקים מידע של מספר שנים.

בניתוח ארוך הטווח המנתח הטכני ינסה לזהות את מגמת התנועה ארוכת הטווח של נייר הערך, קווי התנגדות וקווי תמיכה. לעתים הניתוח יצביע על כך שהנייר קרוב לפריצה של קו התנגדות או קו תמיכה משמעותי, דבר המצביע על הזדמנות כניסה לעסקה.

בנוסף, ניתוח הטווח הארוך יכול לספק מידע לגבי נפח המסחר הממוצע ומגמות בנפתח המסחר, היקף תנועה יומי ממוצע של הנייר (ATR), ולהציג ממוצעים נעים שעשויים להוות תמיכה או התנגדות גם כאשר סוחרים בטווחי זמן קצרים יותר.

ניתוח גרפים

לעתים, ניתוח הטווח הארוך עשוי להצביע על תבניות טכניות כגון "ראש וכתפיים", "ספר וידית" או "תחתית כפולה", דבר המספק למנתח הטכני מידע בעל ערך נוסף לשיפור רווחיו.
ישנם המון תבניות גרפים בניתוח גרפים מניות בבורסה

שלב שני – ניתוח הטווח הבינוני

ניתוח גרפים של הטווח הבינוני דומה במהותו לניתוח של הטווח הארוך, אך מכיוון שמדובר בטווחי זמן קצרים יותר (למשל שלושה חודשים אחרונים בטווח הבינוני במקום שנתיים בטווח הארוך), המידע יוצג ברזולוציה גבוהה יותר וכך המנתח הטכני יוכל להבחין במגמה משנית שעשויה להיות שונה (או דומה) מהמגמה בטווח הארוך, ובקווי תמיכה והתנגדות נוספים שעשויים להשפיע על החלטות המסחר או ההשקעה שלו.

שלב שלישי – ניתוח גרפי של הטווח הקצר

ככל שטווח הזמן שבו מוצגת מגמה, קו תמיכה או קו התנגדות גדול יותר, כך האמינות שיש לייחס להם גבוהה יותר. יחד עם זאת, בדרך כלל המידע מהטווח הארוך אינו מספיק כדי לקבוע טריגר מדויק לכניסה לעסקה וכדי לקבוע בצורה טכנית נכונה את מיקום פקודת קטיעת ההפסד כך שתחשוף את המשקיע להפסד סביר. לשם כך נדרש המנתח הטכני לבצע ניתוח גרפים של הטווח הקצר.

בניתוח הטווח הקצר ינסה המנתח לזהות את נקודת הכניסה המדויקת לעסקה, את המיקום המדויק של פקודת קטיעת ההפסד, ויעדי רווח לעסקה.

ניתוח גרפים של מניות הוא הבסיס להצלחה במסחר והשקעות, ניתוח גרפים המתחיל בטווח הארוך ויורד לרזולוציות זמן קטנות יותר הוא אחת מהדרכים הנפוצות והיעילות ביותר לעשות זאת.

ניתוחים גרפים – מדוע יש צורך לנתח גרפים של מניות ומה זה נותן ?

עם כניסת המחשבים לתחום המשקיעים הפרטים – אלו קיבלו כלים עוצמתיים שמאפשרים להסתכל במבט כללי על המניות,על הגרפים שלהם ובכך לנתח אותם ולהגדיר מהו כיוונה העצמתי של המנייה . למרות זאת יש לציין שניתוח גרפים – הינה פעולה סובייקטיבית לחלוטין וכל אחד יכול לנתח את הנייר בצורה שונה – מה שמוסיף עניין ומחלוקות רבות בקרב המנתחים הגרפים.

ניתוח גרפים

ניתוח טכני