מסחר אוטומטי

מאת admin
תוכן מקודם
בורסה ישראל

מסחר אוטומטי

מסחר אוטומטי נועד להתגבר על אחד מהחסרונות הבולטים ביותר של משקיעים וסוחרים בשוק ההון – הצד המנטאלי. שני הכוחות העיקריים המשפיעים על הסוחר ומשבשים את יכולתו לפעול באופן רציונאלי ובהתאם לתכנית המסחר שלו הם תאוות הבצע והפחד מהפסד. שני כוחות אלה גורמים למשקיעים ולסוחרים להיכנס לעסקאות שלא עונות באופן מלא על הקריטריונים שלהם, לממש רווחים בטרם עת או מאוחר מדיי, ולא לעמוד בפקודות קטיעת ההפסד שקבעו בעצמם.

במסחר אוטומטי הסוחר מסיר מעצמו כל שיקול דעת בעת המסחר, וכך מוודא שכל פעולותיו יהיו בהתאם לתכנית המסחר שלו. ניתן לעשות זאת בשתי דרכים:

מסחר אוטומטי ממוחשב

במסחר אוטומטי ממוחשב הסוחר הופך את תוכנית המסחר שלו לאלגוריתם ממוחשב והמחשב הוא שמבצע עבורו, באופן אוטומטי, את כל פעולות המסחר. מעבר להתגברות מוחלטת על כל האתגרים המנטאליים, מסחר אוטומטי ממוחשב מאפשר לקחת בחשבון מספר רב של שיקולים (יותר מאשר המוח האנושי מסוגל לעבד במהירות), הוצאה לפועל מהירה יותר של הפקודות, וכיסוי מספר רב יותר של שווקים וניירות ערך ולכן פוטנציאל רווח גבוה יותר.

מסחר אוטומטי ממוחשב הפך בשנים האחרונות לנפוץ מאוד, ויש המייחסים לו את רוב נפח הפעילות בבורסות המניות כיום.

מסחר אוטומטי ידני

במסחר אוטומטי ידני הסוחר מוותר על כל שיקול דעת בזמן המסחר, ומוציא לפועל באופן ידני עיוור את תכנית המסחר שלו. בדומה למסחר אוטומטי ממוחשב, גם מסחר אוטומטי ידני מקטין עד למינימום את ההשפעות המנטאליות על המסחר, אך בניגוד לו מגבלות המוח האנושי לגבי עיבוד נתונים ומהירות התגובה נותרות ללא שינוי.

 

מסחר אוטומטי מוותר על השימוש באינטואיציה. יש שיגידו שזהו יתרון ואחרים יראו בכך חיסרון. חיסרון ברור של מסחר אוטומטי – משני הסוגים, הוא חוסר יכולתו להתמודד כראוי עם מצבים שלא הוגדרו מראש. במצבים כאלה  רק האינטואיציה האנושית והיכולת האנושית לבצע אנלוגיה ממצבים דומים עשויים לתת מענה הולם.

 

אוטומציה